Audi A3 8P brake pads rear and front
Where to buy rear and front Audi A3 8P brake pads at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce A3 8P1 brake pads replacement costs
Best selling replacement part: Brake pads AUDI A3 Hatchback. You have the choice between various Brake pad kit AUDI 8P1 A3 Hatchback brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 402B0029 Brake pad set
Rear Axle, not prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B1389 Brake pad set
Rear Axle, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B0019 Brake pad set
Front Axle, excl. wear warning contact, not prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B0474 Brake pad set
Front Axle, not prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
TRW 23587 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
BREMBO 23914 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
TEXTAR 23587 Brake pad set
with integrated wear warning contact
Sold by AUTODOC
BOSCH BP617 Brake pad set
Low-Metallic
Sold by AUTODOC
BOSCH BP617 Brake pad set
Low-Metallic
Sold by AUTODOC
BREMBO 23588 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
DELPHI 20960 Brake pad set
Sold by AUTODOC
TRW 23130 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
TRW 23587 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
FERODO 23587 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
ATE 607117 Brake pad set
incl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
BREMBO 23554 Brake pad set
excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
ATE 602787 Brake pad set
excl. wear warning contact, not prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
Brake pad set AUDI A3 Hatchback (8P1) car models
The most read articles on the topic brake pads for Audi A3 8P
Brake pads Audi A3 8P: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Disc brake pads rear and front AUDI A3 Hatchback come from the following brands:
- RIDEX
- RIDEX PLUS
- BREMBO
- STARK
- BOSCH
Disc pads AUDI A3 Hatchback (8P1): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Brake pad kit AUDI A3 Hatchback (8P1) ranges from £9.00 to £59.00, depending on the manufacturer and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on the A3 8P1?
The lifespan (mileage) of the brake pads for the A3 8P1 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit of the brake pads for the Audi A3 Hatchback (8P1):
The minimum thickness of the brake pads on the Audi A3 8P is 2 mm.
Which brake pads to choose for the AUDI A3 Hatchback (8P1)
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; incl. wear warning contact; not prepared for wear warning indicator; prepared for wear warning indicator; with integrated wear warning contact; without integrated wear sensor |
| Suitable for brake disc diameter | 249 |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E1 90R-01878 / 507; E1 90R-01924 / 727; E1 90R-02A0334 / 0194; E1 90R-02A0335 / 0211; E9 90R - 01107 / 751; E9 90R - 02.7004; ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | with accessories; with spring; without accessories |
| Length | 52.9 to 71.4 mm |
| Width | 87 to 155 mm |
| Thickness | 15 to 20.6 mm |
How much do new disc brake pads cost for the Audi A3 8P?
The price of a set of brake pads for the Audi A3 Hatchback 8P1 ranges from £9.99 to £58.49.
When should the wing mirror be replaced in the Audi A3 8P?
The interval for replacement of the wing mirror in the A3 8P1 is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the AUDI A3 Hatchback (8P1): 1.2; 1.4; 1.6; 1.8; 1.9; 2.0; 3.2; S3 2.0?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Audi A3 8P?
The wing mirror price for a A3 8P1 usually falls between £ 9.99 to £ 58.49.
Confidence in online shopping! You can return Audi A3 8P brake pads without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####