BMW Z4 E85 brake pads rear and front
Where to buy rear and front BMW Z4 E85 brake pads at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce BMW Z4 E85 brake pads replacement costs
Best selling replacement part: Brake pads BMW Z4 Roadster. You have the choice between various Brake pad kit BMW E85 Z4 Roadster brand manufacturers or to buy another high quality car part
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B0088 Brake pad set
Rear Axle, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B0348 Brake pad set
Rear Axle, prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
RIDEX 402B0154 Brake pad set
Front Axle, Low-Metallic, prepared for wear warning indicator, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
ATE LD3605 Brake pad set
prepared for wear warning indicator, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
TEXTAR 23287 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
BOSCH BP-BMW-F3 Brake pad set
Low-Metallic
Sold by AUTODOC
BREMBO 21282 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
ATE 603605 Brake pad set
prepared for wear warning indicator, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
BREMBO 20180 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
FEBI BILSTEIN 21925 Brake pad set
Front Axle, prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
VALEO 301580 Brake pad set
FIRST, Rear Axle, without integrated wear sensor
Sold by AUTODOC
ATE 607155 Brake pad set
prepared for wear warning indicator, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
STARK SKBM-1004 Brake pad set
Front Axle, prepared for wear warning indicator, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
VALEO 301018 Brake pad set
FIRST, Front Axle, without integrated wear sensor
Sold by AUTODOC
FERODO 21676 Brake pad set
PREMIER Coat+ disc, prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
BREMBO 23183 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
STARK SKBP-0010088 Brake pad set
Rear Axle, excl. wear warning contact
Sold by AUTODOC
A.B.S. 20180 Brake pad set
prepared for wear warning indicator
Sold by AUTODOC
Brake pad set BMW Z4 Roadster (E85) car models
The most read articles on the topic brake pads for BMW Z4 E85
Brake pads BMW Z4 E85: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Disc brake pads rear and front BMW Z4 Roadster come from the following brands:
- RIDEX
- RIDEX PLUS
- BREMBO
- STARK
- BOSCH
Disc pads BMW Z4 Roadster (E85): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Brake pad kit BMW Z4 Roadster (E85) ranges from £11.00 to £60.00, depending on the manufacturer and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on the BMW Z4 E85?
The lifespan (mileage) of the brake pads for the BMW Z4 E85 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit of the brake pads for the BMW Z4 Roadster (E85):
The minimum thickness of the brake pads on the Z4 E85 is 2 mm.
Which brake pads to choose for the BMW Z4 Roadster (E85)
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; prepared for wear warning indicator; without integrated wear sensor |
| Suitable for brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E1 90R-02A0258 / 0352; E1 90R-02A0334 / 0293; E1 90R-02A0498 / 0352; ECE R90 Approved; ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | with accessories; without accessories |
| Length | 44 to 64 mm |
| Width | 58 to 156 mm |
| Thickness | 16.3 to 20.3 mm |
How much do new disc brake pads cost for the BMW Z4 E85?
The price of a set of brake pads for the BMW Z4 Roadster E85 ranges from £11.99 to £59.99.
When should the wing mirror be replaced in the BMW Z4 E85?
The interval for replacement of the wing mirror in the BMW Z4 E85 is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the BMW Z4 Roadster (E85): 2.0; 2.2; 2.5; 3.0; 3.2; M?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the BMW Z4 E85?
The wing mirror price for a BMW Z4 E85 usually falls between £ 11.99 to £ 59.99.
Confidence in online shopping! You can return BMW Z4 E85 brake pads without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####