DAIHATSU MATERIA brake pads rear and front
Where to buy rear and front DAIHATSU MATERIA brake pads at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce DAIHATSU MATERIA brake pads replacement costs
The best selling Brake pads replacement parts DAIHATSU MATERIA are available for your in original quality from our Brake pad kit catagory.
BREMBO 24283 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
FEBI BILSTEIN 24283 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
DELPHI 24283 Brake pad set
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
TEXTAR 24283 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
BOSCH BP1495 Brake pad set
Low-Metallic, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MAPCO 6881HPS Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
ACKOJA 1037383 Brake pads for DAIHATSU MATERIA
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Brake pads DAIHATSU MATERIA in brand quality: Top Manufacturers
Disc pads for Top DAIHATSU MATERIA Models
AUTODOC tips and tricks to DAIHATSU MATERIA Brake pad set
Brake pad set rear and front Daihatsu MATERIA: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Disc pads front and rear Daihatsu MATERIA come from the following brands:
- BREMBO
- BOSCH
- FEBI BILSTEIN
- ABAKUS
- METELLI
Brake pad kit Daihatsu MATERIA: how much does this product cost?
The price of car parts within the category Brake pads DAIHATSU MATERIA ranges from £14.00 to £250.00, depending on the manufacturer and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on the Daihatsu MATERIA?
The lifespan (mileage) of the brake pads for the DAIHATSU MATERIA is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit of the brake pads for the DAIHATSU MATERIA:
The minimum thickness of the brake pads on the Daihatsu MATERIA is 3 mm.
Which brake pads to choose for the DAIHATSU MATERIA M4_
| Installation position | Front Axle |
| Wear indicator | with acoustic wear warning; with integrated wear sensor |
| Suitable for brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E9 90R-01823 / 2436; ECE R90; ECE R90 Approved; ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | with accessories |
| Length | 51 to 52.1 mm |
| Width | 52 to 126 mm |
| Thickness | 15 to 17 mm |
How much do new disc brake pads cost for the DAIHATSU MATERIA?
The price of a set of brake pads for the Daihatsu MATERIA ranges from £14.99 to £250.00.
Confidence in online shopping! You can return DAIHATSU MATERIA brake pads without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####