Toyota Yaris Mk1 brake pads rear and front
Where to buy rear and front Toyota Yaris Mk1 brake pads at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Yaris Mk1 brake pads replacement costs
Best selling replacement part: Brake pads TOYOTA Yaris Hatchback. You have the choice between various Brake pad kit TOYOTA _P1_ Yaris Hatchback brand manufacturers or to buy another high quality car part
Sold by AUTODOC
BOSCH BP350 Brake pad set
Low-Metallic, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BREMBO 23521 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
FEBI BILSTEIN D823-7696 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BREMBO 23340 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BREMBO 23348 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
ATE 605812 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BOSCH BP288 Brake pad set
Low-Metallic, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
STARK SKBP-0010109 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
ATE 605800 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
STARK SKBP-0011253 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
FERODO 23348 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BLUE PRINT 23904 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
TRW 23904 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Brake pad set TOYOTA Yaris I Hatchback (P1) car models
The most read articles on the topic brake pads for Toyota Yaris Mk1
Brake pads Toyota Yaris Mk1: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Disc brake pads rear and front TOYOTA Yaris Hatchback come from the following brands:
- RIDEX
- RIDEX PLUS
- BREMBO
- STARK
- BOSCH
Disc pads TOYOTA Yaris I Hatchback (P1): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Brake pad kit TOYOTA Yaris I Hatchback (P1) ranges from £11.00 to £39.00, depending on the manufacturer and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on the Yaris Mk1?
The lifespan (mileage) of the brake pads for the Yaris Mk1 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit of the brake pads for the Toyota Yaris Hatchback (_P1_):
The minimum thickness of the brake pads on the Toyota Yaris Mk1 is 2,5 mm.
Which brake pads to choose for the TOYOTA Yaris Hatchback (_P1_)
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | prepared for wear warning indicator; with acoustic wear warning |
| Suitable for brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E1 90R-01881 / 1009; E9 90R-01231 / 273; E9 90R-02A1206 / 1045; ECE R90 Approved; ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | with accessories; without accessories |
| Length | 46.3 to 52 mm |
| Width | 45 to 131 mm |
| Thickness | 13.8 to 17 mm |
How much do new disc brake pads cost for the Toyota Yaris Mk1?
The price of a set of brake pads for the Toyota Yaris Hatchback _P1_ ranges from £11.49 to £38.49.
When should the wing mirror be replaced in the Toyota Yaris Mk1?
The interval for replacement of the wing mirror in the Yaris Mk1 is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the TOYOTA Yaris Hatchback (_P1_): 1.0; 1.3; 1.4; 1.5?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Toyota Yaris Mk1?
The wing mirror price for a Yaris Mk1 usually falls between £ 11.49 to £ 38.49.
Confidence in online shopping! You can return Toyota Yaris Mk1 brake pads without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####