Vauxhall Mokka X brake pads rear and front
Where to buy rear and front Vauxhall Mokka X brake pads at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Vauxhall Mokka X brake pads replacement costs
Best selling replacement part: Brake pads VAUXHALL Mokka / Mokka X. You have the choice between various Brake pad kit VAUXHALL J13 Mokka / Mokka X brand manufacturers or to buy another high quality car part
DELPHI 25096 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
FEBI BILSTEIN 25096 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
ATE 607263 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
TRW 25096 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
TRW 25034 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
VALEO 301070 Brake pad set
FIRST, Front Axle, with integrated wear sensor, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BOSCH BP1661 Brake pad set
Low-Metallic, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
FEBI BILSTEIN 22930 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
TEXTAR 25096 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
TEXTAR 25034 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
ATE LD7263 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
MEYLE 25098 Brake pad set
ORIGINAL Quality, Rear Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
BREMBO P 59 080X Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BREMBO 25035 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
DELPHI 22799077 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
BLUE PRINT 22930 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
METELLI 25096 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
ATE 605527 Brake pad set
with acoustic wear warning
Sold by AUTODOC
Brake pad set VAUXHALL Mokka / Mokka X (J13) car models
The most read articles on the topic brake pads for Vauxhall Mokka X
Brake pads Vauxhall Mokka X: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Disc brake pads rear and front VAUXHALL Mokka / Mokka X come from the following brands:
- RIDEX
- RIDEX PLUS
- BREMBO
- STARK
- BOSCH
Disc pads VAUXHALL Mokka / Mokka X (J13): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Brake pad kit VAUXHALL Mokka / Mokka X (J13) ranges from £16.00 to £68.00, depending on the manufacturer and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on the Vauxhall Mokka X?
The lifespan (mileage) of the brake pads for the Vauxhall Mokka X is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit of the brake pads for the Vauxhall Mokka / Mokka X (J13):
The minimum thickness of the brake pads on the Vauxhall Mokka X is 2,5 mm.
Which brake pads to choose for the VAUXHALL Mokka / Mokka X (J13)
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | with acoustic wear warning; with integrated wear sensor |
| Suitable for brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E1 90R-02A0039 / 0001; E1 90R-02A0477 / 0612; E9 90R - 01107 / 2805; E9 90R - 01120 / 2806; E9 90R-02A0825 / 2774; E9 90R-02A1259 / 2805; E9 90R-02A1396 / 2805; ECE R90 Approved; ECE-R90 |
| Additional article/info: | with accessories; without accessories |
| Length | 42.6 to 61.2 mm |
| Width | 43 to 148.2 mm |
| Thickness | 16 to 19.3 mm |
How much do new disc brake pads cost for the Vauxhall Mokka X?
The price of a set of brake pads for the Vauxhall Mokka / Mokka X J13 ranges from £16.99 to £67.99.
When should the wing mirror be replaced in the Vauxhall Mokka X?
The interval for replacement of the wing mirror in the Vauxhall Mokka X is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the VAUXHALL Mokka / Mokka X (J13): 1.4; 1.6; 1.7?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Vauxhall Mokka X?
The wing mirror price for a Vauxhall Mokka X usually falls between £ 16.99 to £ 67.99.
Confidence in online shopping! You can return Vauxhall Mokka X brake pads without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####