Audi A1 Sportback shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Audi A1 Sportback shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce A1 Sportback shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber AUDI A1 Sportback. You have the choice between various Struts AUDI 8XA, 8XF A1 Sportback brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S1734 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 39, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
DACO Germany 564778 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
DACO Germany 454240 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
KYB 343348 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
GH GH-334778 Shock absorber
Rear Axle, Rear Axle Right, Rear Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
GH GH-304778 Shock absorber
Rear Axle, Rear Axle Right, Rear Axle Left, Oil Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
TOKICO 2017639 Audi A1 Sportback Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
KAVO PARTS SSA-10009 Audi A1 Sportback Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers AUDI A1 Sportback (8XA, 8XK) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Audi A1 Sportback
Shock absorber Audi A1 Sportback: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front AUDI A1 Sportback come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks AUDI A1 Sportback (8XA, 8XK): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts AUDI A1 Sportback (8XA, 8XK) ranges from £20.00 to £161.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken A1 Sportback shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Audi A1 8X last?
The expected service life of a Audi A1 Sportback (8XA, 8XK) shock absorber is 130 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Audi A1 Sportback
We recommend replacing the Audi A1 Sportback shock absorbers after 135 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Audi A1 8X: 1.0; 1.2; 1.4; 1.6; 1.8; 2.0; S1 2.0
| Diameter | 39; 51 mm |
| Piston rod diameter | 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 633 mm |
| Min. length | 359 mm |
| Spring travel | 274 mm |
| Net weight | Weight | 1,63 kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Audi A1 8X cost?
The price of shock absorbers for the AUDI A1 Sportback (8XA, 8XF) varies from 20.29 to 160.99 £.
Shock absorber for A1 Sportback table
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| Shock absorber system | Single Tube Upside Down; Twin-Tube; Twin-Tube, Built-in adjustable |
| Shock absorber design | Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
When should the wing mirror be replaced in the Audi A1 Sportback?
The interval for replacement of the wing mirror in the A1 Sportback is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the AUDI A1 Sportback (8XA, 8XF): 1.0; 1.2; 1.4; 1.6; 1.8; 2.0; S1 2.0?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Audi A1 Sportback?
The wing mirror price for a A1 Sportback usually falls between £ 20.29 to £ 160.99.
Confidence in online shopping! You can return Audi A1 Sportback shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####