FIAT Doblo II Estate (263) shock absorber rear and front
Where to buy rear and front FIAT Doblo II Estate (263) shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Doblo II Estate (263) shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber FIAT Doblo Estate. You have the choice between various Struts FIAT 263_ Doblo Estate brand manufacturers or to buy another high quality car part
GH GH-352397C03 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 339788 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MAGNETI MARELLI 7094GR Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers FIAT Doblo II Estate (263) car models
The most read articles on the topic shock absorber for FIAT Doblo II Estate (263)
Shock absorber FIAT Doblo II Estate (263): which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front FIAT Doblo Estate come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks FIAT Doblo II Estate (263): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts FIAT Doblo II Estate (263) ranges from £26.00 to £179.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Doblo II Estate (263) shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Doblo II Estate (263) last?
The expected service life of a Fiat Doblo II Estate (263) shock absorber is 140 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for FIAT Doblo II Estate (263)
We recommend replacing the FIAT Doblo II Estate (263) shock absorbers after 140 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Doblo II Estate (263): 1.3; 1.4; 1.6; 1.8; 2.0
| Diameter | mm |
| Piston rod diameter | 12,4 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 575 mm |
| Min. length | 346 mm |
| Spring travel | 229 mm |
| Net weight | Weight | 4,00 kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Doblo II Estate (263) cost?
The price of shock absorbers for the FIAT Doblo Estate (263_) varies from 26.49 to 178.99 £.
Shock absorber for Doblo II Estate (263) table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Damper Module; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return FIAT Doblo II Estate (263) shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####