Ford Fiesta Mk3 shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Ford Fiesta Mk3 shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Ford Fiesta Mk3 shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber FORD FIESTA III. You have the choice between various Struts FORD GFJ FIESTA III brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S0954 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
RIDEX 854S0893 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Spring-bearing Damper
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 633818 Shock absorber
Front Axle, Oil Pressure, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 333822 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers FORD Fiesta Mk3 Hatchback (GFJ) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Ford Fiesta Mk3
Shock absorber Ford Fiesta Mk3: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front FORD FIESTA III come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks FORD Fiesta Mk3 Hatchback (GFJ): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts FORD Fiesta Mk3 Hatchback (GFJ) ranges from £21.00 to £96.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Ford Fiesta Mk3 shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Ford Fiesta Mk3 last?
The expected service life of a Ford Fiesta Mk3 Hatchback (GFJ) shock absorber is 110 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Ford Fiesta Mk3
We recommend replacing the Ford Fiesta Mk3 shock absorbers after 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Ford Fiesta Mk3: 1.0; 1.1; 1.3; 1.4; 1.6; 1.8
| Diameter | 40 mm |
| Piston rod diameter | 12 mm |
| Standpipe diameter | 40 mm |
| Max. length | 685 mm |
| Min. length | 317 mm |
| Spring travel | 368 mm |
| Net weight | Weight | 2,91 kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Ford Fiesta Mk3 cost?
The price of shock absorbers for the FORD FIESTA 3 (GFJ) varies from 21.99 to 95.99 £.
Shock absorber for Ford Fiesta Mk3 table
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| Shock absorber system | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Spring-bearing Damper; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return Ford Fiesta Mk3 shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £140.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####