Ford Fiesta Mk5 shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Ford Fiesta Mk5 shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Fiesta Mk5 shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber FORD Fiesta Mk5 Hatchback. You have the choice between various Struts FORD JH1, JD1, JH3, JD3 Fiesta Mk5 Hatchback brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S1840 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, 495x328 mm, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
RIDEX 854S0498 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
GH GH-352532C01 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MONROE G16386 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
SACHS 311 897 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
MONROE G16383 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
GH GH-352531V Ford Fiesta Mk5 Shock absorber
Front Axle, Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Shock absorbers FORD Fiesta Mk5 Hatchback (JH1, JD1, JH3, JD3) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Ford Fiesta Mk5
Shock absorber Ford Fiesta Mk5: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front FORD Fiesta Mk5 Hatchback come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks FORD Fiesta Mk5 Hatchback (JH1, JD1, JH3, JD3): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts FORD Fiesta Mk5 Hatchback (JH1, JD1, JH3, JD3) ranges from £20.00 to £105.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Fiesta Mk5 shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Ford Fiesta Mk5 last?
The expected service life of a Ford Fiesta Mk5 Hatchback (JH1, JD1, JH3, JD3) shock absorber is 130 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Ford Fiesta Mk5
We recommend replacing the Ford Fiesta Mk5 shock absorbers after 140 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Ford Fiesta Mk5: 1.0; 1.25; 1.3; 1.4; 1.6; ST150
| Diameter | mm |
| Piston rod diameter | 20; 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 495 mm |
| Min. length | 328 mm |
| Spring travel | 167 mm |
| Net weight | Weight | kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Ford Fiesta Mk5 cost?
The price of shock absorbers for the FORD FIESTA 5 (JH, JD) varies from 20.99 to 104.99 £.
Shock absorber for Fiesta Mk5 table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Monotube; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper Module; Suspension Strut; Suspension Strut Insert; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return Ford Fiesta Mk5 shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £130.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####