Mazda 3 BL shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Mazda 3 BL shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Mazda 3 BL shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber MAZDA 3. You have the choice between various Struts MAZDA BL 3 brand manufacturers or to buy another high quality car part
Sold by AUTODOC
BILSTEIN VE3-B074 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Single Tube Upside Down, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
SACHS 313 415 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
SACHS 313 411 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 334701 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut, Damper with Rebound Spring
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MAGNETI MARELLI 1388G Mazda 3 BL Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers MAZDA 3 Hatchback (BL) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Mazda 3 BL
Shock absorber Mazda 3 BL: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front MAZDA 3 come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks MAZDA 3 Hatchback (BL): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts MAZDA 3 Hatchback (BL) ranges from £27.00 to £160.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Mazda 3 BL shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Mazda 3 BL last?
The expected service life of a Mazda 3 Hatchback (BL) shock absorber is 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Mazda 3 BL
We recommend replacing the Mazda 3 BL shock absorbers after 140 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Mazda 3 BL: 1.6; 2.0; 2.2; 2.3; 2.5
| Diameter | mm |
| Piston rod diameter | 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 540 mm |
| Min. length | 375 mm |
| Spring travel | 165 mm |
| Net weight | Weight | kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Mazda 3 BL cost?
The price of shock absorbers for the MAZDA 3 (BL) varies from 27.99 to 159.99 £.
Shock absorber for Mazda 3 BL table
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| Shock absorber system | Monotube; Single Tube Upside Down; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Damper with Rebound Spring; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
When should the wing mirror be replaced in the Mazda 3 BL?
The interval for replacement of the wing mirror in the Mazda 3 BL is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the MAZDA 3 (BL): 1.6; 2.0; 2.2; 2.3; 2.5?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Mazda 3 BL?
The wing mirror price for a Mazda 3 BL usually falls between £ 27.99 to £ 159.99.
Confidence in online shopping! You can return Mazda 3 BL shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####