MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber rear and front
Where to buy rear and front MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback. You have the choice between various Struts MITSUBISHI CX_A Lancer VIII Hatchback brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S17838 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 38x12,5 mm, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 339082 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 339105 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
GH GH-351904C01 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
NTY A-MS-016 MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
NTY A-MS-012 MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) car models
The most read articles on the topic shock absorber for MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A)
Shock absorber MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A): which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) ranges from £26.00 to £329.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Lancer VIII Hatchback (CX_A) last?
The expected service life of a Mitsubishi Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber is 130 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A)
We recommend replacing the MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorbers after 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Lancer VIII Hatchback (CX_A): 1.5; 1.6; 1.8; 2.0
| Diameter | 25; 38; 51 mm |
| Piston rod diameter | 12,4; 22 mm |
| Standpipe diameter | 12,5; 22 mm |
| Max. length | 442 mm |
| Min. length | 304 mm |
| Spring travel | 138 mm |
| Net weight | Weight | kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Lancer VIII Hatchback (CX_A) cost?
The price of shock absorbers for the MITSUBISHI Lancer 8 (CX_A) varies from 26.12 to 329.00 £.
Shock absorber for Lancer VIII Hatchback (CX_A) table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper Module; Spring-bearing Damper; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Yoke; Bottom eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return MITSUBISHI Lancer VIII Hatchback (CX_A) shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####