VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber rear and front
Where to buy rear and front VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber VAUXHALL Agila Mk II. You have the choice between various Struts VAUXHALL B Agila Mk II brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S2197 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 39x12 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
MASTER-SPORT 163136591 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
MONROE G1131 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
BILSTEIN BNE-F654 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Absorber does not carry a spring
Sold by AUTODOC
SACHS 316 927 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
KYB 343420 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 333408 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KRAFT 4001526 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MASTER-SPORT 163136601 VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) car models
The most read articles on the topic shock absorber for VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08)
Shock absorber VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08): which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front VAUXHALL Agila Mk II come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) ranges from £21.00 to £96.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Agila Mk2 (B) (H08) last?
The expected service life of a Vauxhall Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber is 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08)
We recommend replacing the VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) shock absorbers after 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Agila Mk2 (B) (H08): 1.0; 1.2; 1.3
| Diameter | 39 mm |
| Piston rod diameter | 11; 20 mm |
| Standpipe diameter | 12 mm |
| Max. length | 575 mm |
| Min. length | 334 mm |
| Spring travel | 241 mm |
| Net weight | Weight | 3,73; 3,87 kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Agila Mk2 (B) (H08) cost?
The price of shock absorbers for the VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) varies from 21.36 to 95.99 £.
Shock absorber for Agila Mk2 (B) (H08) table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return VAUXHALL Agila Mk2 (B) (H08) shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####