Opel Corsa E shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Opel Corsa E shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Corsa E shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber VAUXHALL Corsa Mk IV. You have the choice between various Struts VAUXHALL E Corsa Mk IV brand manufacturers or to buy another high quality car part
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
TRW JGM1349T Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 45, Twin-Tube, Suspension Strut, TWIN
Sold by AUTODOC
KYB 339714 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 3430078 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 3348081 Opel Corsa E Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KAVO PARTS SSA-11081 Opel Corsa E Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Shock absorbers VAUXHALL Corsa Mk4 (E) Hatchback (X15) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Opel Corsa E
Shock absorber Opel Corsa E: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front VAUXHALL Corsa Mk IV come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks VAUXHALL Corsa Mk4 (E) Hatchback (X15): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts VAUXHALL Corsa Mk4 (E) Hatchback (X15) ranges from £27.00 to £181.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Corsa E shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Opel Corsa E last?
The expected service life of a Vauxhall Corsa Mk4 (E) Hatchback (X15) shock absorber is 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Opel Corsa E
We recommend replacing the Opel Corsa E shock absorbers after 145 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Opel Corsa E: 1.0; 1.2; 1.3; 1.4; 1.6
| Diameter | 45 mm |
| Piston rod diameter | 12; 20; 22 mm |
| Standpipe diameter | 40; 46 mm |
| Max. length | 564 mm |
| Min. length | 339 mm |
| Spring travel | 225 mm |
| Net weight | Weight | kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Opel Corsa E cost?
The price of shock absorbers for the VAUXHALL Corsa Mk4 (E) (X15) varies from 27.44 to 180.99 £.
Shock absorber for Corsa E table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Single Tube Upside Down; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Yoke; Bottom eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return Opel Corsa E shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £140.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####