Audi A4 B6 shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Audi A4 B6 shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce A4 B6 shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber AUDI A4 Saloon. You have the choice between various Struts AUDI 8E2, B6 A4 Saloon brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S2305 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 49, Twin-Tube, Spring-bearing Damper, without accessories
Sold by AUTODOC
BILSTEIN BNE-G447 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Spring-bearing Damper
Sold by AUTODOC
BILSTEIN BNE-G448 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Absorber does not carry a spring
Sold by AUTODOC
MONROE 23956 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
BILSTEIN 19-263458 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Absorber does not carry a spring
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 341845 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Spring-bearing Damper
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
BILSTEIN BNE-A949 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Spring-bearing Damper
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
SACHS 558 297 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
BILSTEIN BE5-B982 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Monotube, Absorber does not carry a spring
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers AUDI A4 B6 Saloon (8E2) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Audi A4 B6
Shock absorber Audi A4 B6: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front AUDI A4 Saloon come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks AUDI A4 B6 Saloon (8E2): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts AUDI A4 B6 Saloon (8E2) ranges from £23.00 to £146.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken A4 B6 shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Audi A4 B6 last?
The expected service life of a Audi A4 B6 Saloon (8E2) shock absorber is 140 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Audi A4 B6
We recommend replacing the Audi A4 B6 shock absorbers after 125 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Audi A4 B6: 1.6; 1.8; 1.9; 2.0; 2.4; 2.5; 3.0; S4 2.7; S4 4.2
| Diameter | 39; 49 mm |
| Piston rod diameter | 11; 12; 14 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 623 mm |
| Min. length | 396 mm |
| Spring travel | 227 mm |
| Net weight | Weight | 2,18 kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Audi A4 B6 cost?
The price of shock absorbers for the AUDI A4 Saloon (8E2, B6) varies from 23.69 to 145.99 £.
Shock absorber for A4 B6 table
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| Shock absorber system | Monotube; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Spring-bearing Damper; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Fork; Bottom Yoke; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
When should the wing mirror be replaced in the Audi A4 B6?
The interval for replacement of the wing mirror in the A4 B6 is recommended after %WING_MIRROR_REPLACEMENT_INTERVAL_KM% kilometres.
Which wing mirror is suitable for the AUDI A4 Saloon (8E2, B6): 1.6; 1.8; 1.9; 2.0; 2.4; 2.5; 3.0; S4 2.7; S4 4.2?
| Length [mm]: | %WING_MIRROR_LENGTH_MM_ID203% |
| Width [mm]: | %WING_MIRROR_WIDTH_MM_ID206% |
| Height [mm]: | %WING_MIRROR_HEIGHT_MM_ID209% |
| Surface: | %WING_MIRROR_SURFACE_ID599% |
| Number of pins: | %WING_MIRROR_NUMBER_OF_PINS_ID2383% |
| Outer/Inner Mirror: | %WING_MIRROR_OUTER_INNER_MIRROD_ID735% |
What is the price of a wing mirror for the Audi A4 B6?
The wing mirror price for a A4 B6 usually falls between £ 23.69 to £ 145.99.
Confidence in online shopping! You can return Audi A4 B6 shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £2,000.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####