Skoda Octavia 1u5 shock absorber rear and front
Where to buy rear and front Skoda Octavia 1u5 shock absorber at a good price? At AUTODOC!
AUTODOC Bestsellers: buy online at a good price to reduce Skoda Octavia 1u5 shock absorber replacement costs
Best selling replacement part: Shock absorber SKODA Octavia I Combi. You have the choice between various Struts SKODA 1U5 Octavia I Combi brand manufacturers or to buy another high quality car part
RIDEX 854S1724 Shock absorber
Front Axle, Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
GH GH-354710C03 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
KYB 324016 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
DACO Germany 454710 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
MONROE 23925 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
SACHS 556 273 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
STARK SKSA-0130008 Skoda Octavia 1u5 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Sold by AUTODOC
Shock absorbers SKODA Octavia I Combi (1U5) car models
The most read articles on the topic shock absorber for Skoda Octavia 1u5
Shock absorber Skoda Octavia 1u5: which brand is better?
According to our customers, the best spare parts in the product category Struts and shocks rear and front SKODA Octavia I Combi come from the following brands:
- RIDEX
- MONROE
- SACHS
- STARK
- RIDEX PLUS
Shocks SKODA Octavia I Combi (1U5): how much does this product cost?
The price of car parts within the category Struts SKODA Octavia I Combi (1U5) ranges from £21.00 to £120.00, depending on the manufacturer and product specifications.
Broken Skoda Octavia 1u5 shock absorber: signs, symptoms, and problems
Recommendations for checking the shock absorber:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if they are making a noise (squeaking, hissing)
- Check shock absorbers for lubrication (oil)
Symptoms may include:
- Poor traction
- Excessive body roll when braking
- Increased braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do shock absorbers for the Skoda Octavia 1u5 last?
The expected service life of a Skoda Octavia I Combi (1U5) shock absorber is 130 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers for Skoda Octavia 1u5
We recommend replacing the Skoda Octavia 1u5 shock absorbers after 125 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Skoda Octavia 1u5: 1.4; 1.6; 1.8; 1.9; 2.0; RS 1.8
| Diameter | 39; 40; 50 mm |
| Piston rod diameter | 11; 20; 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Max. length | 668 mm |
| Min. length | 335 mm |
| Spring travel | 333 mm |
| Net weight | Weight | kg |
| Pressure in shock absorbers | 8-25 bar |
How much do shock absorbers for Skoda Octavia 1u5 cost?
The price of shock absorbers for the SKODA Octavia 1 Combi (1U5) varies from 21.99 to 119.99 £.
Shock absorber for Skoda Octavia 1u5 table
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| Shock absorber system | Monotube; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Damper Module; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Shock absorber mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube type | Monotube (single), twin shock (dual) |
Confidence in online shopping! You can return Skoda Octavia 1u5 shock absorber without explanation within 200 days after purchase and get your money back. How? Just use the Safe Order service at the checkout page. The service cost is only £3.95.
Each order from £130.00 value of goods, include free shipping within Great Britain.
*Does not apply to large-size auto parts.
*Except/excluding areas with the following postcodes: GY#####, JE#####, IM#####